Szukaj w Czytelni

Czytelnia  /  Porady rekrutacyjne

11.05.2009
Jak otworzyć pierwsze drzwi..., czyli rzecz o profesjonalnych dokumentach aplikacyjnych

Postanowiłeś zmienić pracę lub znaleźć lepszą? Pierwszym krokiem w tym kierunku, jeszcze zanim zaczniesz rozglądać się za ofertami pracy, jest napisanie dobrego CV i LM. Takie dokumenty wyróżnią Cię już na pierwszym etapie - selekcji aplikacji w agencji doradztwa personalnego lub dzile personalnym firmy.

Jak powinno wyglądać dobrze przygotowane CV?

1. Czytelność:

Popracuj nad czytelnością dokumentu. Postaraj się, aby dokument był przejrzyście sformatowany, zawierał podział na akapity, tekst został wyrównany, a czcionka odpowiedniej wielkości i tego samego rodzaju na poszczególnych stronach.

2. Chronologia:

Podziel swoje CV na części dotyczące: danych osobowych, wykształcenia, doświadczenia, kursów i szkoleń, znajomości języków, zainteresowań, klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. W poszczególnych częściach zamieść następujące informacje:

  • Wykształcenie - informacje dotyczące dwóch ostatnio ukończonych szkół (np. średnia i wyższa, wyższa i wyższa, itp.), wraz z profilem, specjalizacją, kierunkiem, a także uzyskanym tytułem.
  • Doświadczenie - opisz poszczególne miejsca pracy (podaj nazwę firmy, adres oraz branżę, w jakiej ona działa, a także dział, w którym byłeś zatrudniony, wraz z nazwą stanowiska. Nie pozostawiaj rekruterowi do domysłu zakresu obowiązków, opisz te najważniejsze, akcentując to, co istotne dla zatrudnienia nas tanowisku na które aplikujesz.
  • Znajomość języków - napisz, na jakim poziomie znasz poszczególne języki. Najlepiej wykorzystaj do opisu poziomy biegłości językowej wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, co pozwoli uniknąć przekłamań - dla każdego komunikatywny poziom znajomości języka może oznaczać coś zupełnie innego. Możesz też napisać, kiedy, oraz do wykonywania jakich zadań wykorzystywałeś ostatnio język obcy. Pamiętaj, że jeżeli nie ma w ogłoszeniu wyraźnie zaznaczonej prośby o wysyłanie CV w języku angielskim - zawsze wysyłaj po polsku.
  • Ukończone kursy, szkolenia - podaj obszar tematyczny przebytego szkolenia lub kursu, nazwę organizatora, rok, w którym odbyło się szkolenie.
  • Klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych - bez niej Twoje podanie trafi do kosza, nawet jeśli spełniasz wszystkie kryteria wymagane w ogłoszeniu o pracy. Żaden rekruter nie ma bowiem prawa przetwarzać danych osobowych, o ile ich właściciel nie wyraził na to zgody. Dlatego pamiętaj, by zawsze dopisywać zdanie: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29.08.97r. o ochronie danych osobowych, DzU nr 133, poz. 883.". Możesz zawęzić zakres przetwarzania danych do zastosowania wyłącznie przez daną firmę lub do potrzeb konkretnego procesu dopisując w powyższym zdaniu nazwę firmy i/ lub nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Pamiętaj jednak, że wówczas Twoje dokumenty nie będą mogły być wykorzystywane przy selekcji kandydatów do procesów rekrutacyjnych na stanowiska podobne. Niezależnie od treści, najlepiej jeśli tekst klauzuli zostanie sformatowany jak pozostały tekst dokumentu.


3. Zdjęcie:

Pamiętaj, że CV to dokument oficjalny. Nie dołączaj do niego zdjęcia z wakacji, ze ślubu czy ze znajomymi - nawet po wykadrowaniu z nich wyłącznie swojej sylwetki! (Tak, takie też się zdarzają!) Zainwestuj w karierę i przygotuj profesjonalne zdjęcie typu paszportowego w formalnym stroju, uczesaniu, makijażu.

 

 1 | 2 |  »


Referencje
Referencje

Ośrodek oceny dla Vattenfall Distribution Poland

W ramach procesu rekrutacji wewnętrznej na stanowisko kierownicze (…) korzystałam ze wsparcia firmy Grupy Tempo w zakresie przeprowadzenia ośrodka oceny dla dwóch kandydatów. W tym temacie współpracowałam bezpośrednio z Panią Ewą Fiedor, która podeszła do realizacji tego zlecenia w pełni profesjonalnie - od momentu projektowania ośrodka po przekazanie informacji zwrotnej uczestnikom procesu (decydentom i kandydatom). Świadczy o tym szczegółowa analiza istniejącego w GZE S.A. modelu kompetencji i odpowiadających im zachowań, doradztwo w doborze priorytetowych obszarów oceny, a w efekcie wypracowanie adekwatnych narzędzi. Przygotowany (...) raport był czytelny i przydatny w procesie decyzji, m.in. ze względu na szeroki wachlarz informacji o kandydatach zarówno w układzie indywidualnym jak i porównawczym.

czytaj więcej >>

Katarzyna Markowicz, Kierownik Działu Rozwoju i Szkoleń