Szukaj w Czytelni

Czytelnia  /  Aktualności HR

19.09.2012
Nowy trend – „multizawodowcy”


Rynek pracy stale się zmienia, firmy szukają oszczędności i poprawy efektywności, co ostatnio przekłada się na zatrudnianie jednego pracownika na trzech stanowiskach, ale w ramach jednego etatu i jednego wynagrodzenia. Kiedyś dyrektor / kierownik produkcji swoje działania wspierał wyspecjalizowanym technologiem czy specjalistą od optymalizacji procesu produkcyjnego, gdzie jeden był odpowiedzialny za proces technologiczny, drugi za usprawnienia na linii produkcyjnej. Dziś firmy chcą by wszystko to robił sam.

Najczęściej zapotrzebowanie na „pracownika – hybrydę” zgłaszają firmy z branży motoryzacyjnej, przemyśle ciężkim oraz w sektorze dóbr szybko zbywalnych (FMCG). Trend dotyczy zarówno specjalistów średniego i wyższego szczebla, jak również managerów. Coraz częściej można spotkać również pracowników technicznych czy robotników wykonujących zadania niezwiązane ze swoją funkcją czy wykształceniem. Takie działanie przynosi pracodawcy oszczędności na kosztach pracy 5 – 10 proc. w skali roku. Tymczasem multizawodowcy mogą liczyć na wynagrodzenie wyższe o 20-30 proc. od specjalistów w jednej dziedzinie.

Jednak takie rekrutacje są wyjątkowo trudne i czasochłonne. Z jednej strony pracownicy rzadko zgadzają się na przyjęcie oferty obejmującej dwa lub trzy zakresy obowiązków i odpowiedzialności. Z drugiej na rynku zwyczajnie brakuje kandydatów z tak szeroką wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem.

Źródło: Gazeta Prawna

Referencje
Referencje

Rekrutacja dla Plastal

GRUPA TEMPO przeprowadziła w latach 2009, 2010 dla firmy Plastal Sp. z o.o. projekt z zakresu rekrutacji na stanowiska Główny księgowy, Kierownik UR oraz Specjalista ds. logistyki. Projekt obejmował szereg prac związanych z procesem rekrutacji. Konsultanci GRUPY TEMPO wykazali się dużym doświadczeniem i pełnym profesjonalizmem podczas wykonywania ww. zleceń. Ich opinie na temat potencjalnych pracowników były trafne i w dużej mierze satysfakcjonujące. Proces rekrutacyjny przebiegał sprawnie i szybko, a zlecenie wykonane zostało rzetelnie. GRUPA TEMPO to partner godny zaufania i polecenia na przyszłość.

czytaj więcej >>

Robert Bednarz, HR Manager