Szukaj w Czytelni

Czytelnia  /  Aktualności HR

19.09.2012
Nowy trend – „multizawodowcy”


Rynek pracy stale się zmienia, firmy szukają oszczędności i poprawy efektywności, co ostatnio przekłada się na zatrudnianie jednego pracownika na trzech stanowiskach, ale w ramach jednego etatu i jednego wynagrodzenia. Kiedyś dyrektor / kierownik produkcji swoje działania wspierał wyspecjalizowanym technologiem czy specjalistą od optymalizacji procesu produkcyjnego, gdzie jeden był odpowiedzialny za proces technologiczny, drugi za usprawnienia na linii produkcyjnej. Dziś firmy chcą by wszystko to robił sam.

Najczęściej zapotrzebowanie na „pracownika – hybrydę” zgłaszają firmy z branży motoryzacyjnej, przemyśle ciężkim oraz w sektorze dóbr szybko zbywalnych (FMCG). Trend dotyczy zarówno specjalistów średniego i wyższego szczebla, jak również managerów. Coraz częściej można spotkać również pracowników technicznych czy robotników wykonujących zadania niezwiązane ze swoją funkcją czy wykształceniem. Takie działanie przynosi pracodawcy oszczędności na kosztach pracy 5 – 10 proc. w skali roku. Tymczasem multizawodowcy mogą liczyć na wynagrodzenie wyższe o 20-30 proc. od specjalistów w jednej dziedzinie.

Jednak takie rekrutacje są wyjątkowo trudne i czasochłonne. Z jednej strony pracownicy rzadko zgadzają się na przyjęcie oferty obejmującej dwa lub trzy zakresy obowiązków i odpowiedzialności. Z drugiej na rynku zwyczajnie brakuje kandydatów z tak szeroką wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem.

Źródło: Gazeta Prawna

Referencje
Referencje

Rekrutacja dla Sellsys Vision

Współpracowaliśmy z Grupą Tempo w zakresie rekrutacji na stanowiska różnego szczebla, od Asystenckiego po Kierownicze. Od samego początku współpraca układała się bardzo dobrze. Grupa Tempo wielokrotnie udowodniła, że potrafi wyszukać na rynku pracy idealnych kandydatów, jednocześnie dotrzymując terminu realizacji. (...)

czytaj więcej >>

Tomasz Rusinowski, Prezes