Szukaj w Blogu

Blog

16.08.2010
Uwaga, szef patrzy na social media


Kodeks pracy reguluje zasady wzajemnego egzystowania pracodawcy i pracownika. Do tego dochodzią regulacje regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy, a poza tym wewnętrzne procedury, algorytmy działania czy też kodeks dobrych praktyk organizacji. Ostatnio, globalne korporacje (np. Coca-Cola, UPS, Microsoft czy IBM) ustalają również zasady korzystania z social media.

W kontekście coraz bardziej popularnych serwisów społecznościowych polskie firmy idą śladem liderów śiatowych i  też chcą regulować ten fragment aktywności swoich pracowników.

Wytyczne dot. tego co wolno, a co wykracza jednak poza wewnętrzne regulaminy budzą kontrowersje.

Przykłady podaje m.in. Gazeta.pl:

  • „Ujawnij swoją przynależność do firmy. Masz wątpliwości - nie pisz. Pamiętaj, że twoje lokalne wpisy mają globalne znaczenie. Musisz wiedzieć, że internet jest na zawsze.”
  • „Pisz pod nazwiskiem, w pierwszej osobie i zawsze zaznaczaj, że we własnym imieniu, a nie firmy.”
  • „Żadnych quizów, aplikacji, komentowania niezwiązanego z pracą. W pracy pracujemy. Po pracy dozwolone jest zamieszczanie treści niezwiązanych z pracą i branżą. Dbając o nasz dobry image  - żadnych przekleństw, wymiotowania na imprezach itd.”


***

Komentarz? Zróbmy test.
Wyszukiwarka Google: wpisz swoje imię i nazwisko w pasku wyszukiwania.

I ile wyników?
W moim przypadku 231,000 wyszukane w 0,08s.
W pierwszej kolejności na liście: Strona firmowa z moim profilem, wypowiedzi, artykułu, prelekcje i warsztaty. Wizerunek profesjonalny kwitnie.
Później: link do profilu na naszej-klasie, informacja o mojej obecności na Golden Line i Facebook’u, listy znajomych i znajomych znajomych… Czy to już nie za dużo o mnie?

Ale to nie koniec.
Wypowiedzi na forach, obecność na portalach przeróżnych (a to kupowałam aparat fotograficzny, a to zepsuła się pralka i zasięgałam opinii internetowych fachowców).

Jednak bez względu na to ile wyników wyszuka Google, to mój sprzeciw budzi chęć unifikacji tych informacji, regulowania przez firmę czy szefa co mi w Internecie wolno, a czego już nie.
Nie wystarczy dobry smak, kultura osobista? Pracownik powinien "dbać o dobro zakładu pracy", jednak to nie oznacza, że pracodawca ma mówić, jak należy o to dobro dbać. Decyzja o tym, czy zdjęcia z imprezy sylwestrowej, urlopu na Bali znajdą się na moim profilu, to raczej moja decyzja. Jeśli chcę wiedzieć „co mi dziś powie Doda”, to też - dotychczas wydawało mi się - moja , a nie pracodawcy, sprawa. Tak samo jak to, czy po pracy gram w Mafię, czy uprawiam wirtualną farmę...

***

Obawiam się, czego powinnam oczekiwać w niedalekiej przyszłości? Jak daleko w regulowaniu mej osobistej aktywności może, a jak daleko powinien posunąć się pracodawca?

44 komentarz:
25.10.2015
vVJVoo6IrYv
It works if you disable the Internet coonectinn. Just disabled the Internet and mine works fine now. This happens for several movies and works when done for all of them. http://mlxwrmpdh.com [url=http://ovnnuvpbu.com]ovnnuvpbu[/url] [link=http://obhqbvqq.com]obhqbvqq[/link]
24.10.2015
prl14lSuEVhm
The paper back edition have 3 kinds of disc, blu-ray, DVD and Digital Copy. And it just cost $ 17.99 right now, the orginial price is $ 34.99. And there is an special edition with breifcase. I found it in this blog. You can check the details in it if your are interested in it.
22.10.2015
JJ9lxYo1cwq
Blu-ray movie is the most advanced high-capacity opiactl disc format up till now.You shall need Blu-ray players to play. Blu-ray Disc’s capacity is generally up to 25-50G, the huge storage capacity of HD movies bring convenience to all users, under normal circumstances, the resolution of Blu-ray movie can up to 1080P.to get more updated blu ray movie,you can go to ibuyvideogame for more reference. http://shperrbw.com [url=http://xghnzonlw.com]xghnzonlw[/url] [link=http://tpdwjwwct.com]tpdwjwwct[/link]
20.10.2015
a4LIykSV
Właśnie z tym mam problem w swoim liście mnocwatyjyym, jak wykazać, że szybko się uczę innymi zwięzłymi słowami?Samodzielnie zaczęłam obsługiwać program księgowy po 2 dniach pracy, po jednym miesiącu pracy samodzielnie księgowałam zdarzenia gospodarcze w Podatkowej Księdze Przychodf3w i Rozchodf3w, w ciągu pierwszego roku pracy osoba sprawdzająca poprawność moich księgowań znalazła jeden błąd w wartości operacji gospodarczej zamiast 1 000zł wpisałam 10 000zł. Pf3ł roku po rozpoczęciu pracy proponowałam szefowej korzystniejszy sposf3b ujmowania niektf3ych kosztf3w, poparty przepisami podatkowymi, na ktf3re natknęłam się przeglądając literaturę fachową. Mogłabym jeszcze wymienić kilka przykładf3w. Chętnie o tym opowiedziałabym na rozmowie kwalifikacyjnej, tylko jak sprawić swoim CV i listem mnocwatyjyym by ktoś mnie na nią zaprosił?[]Angelika Śniegocka Odpowiedź:Czerwiec 27th, 2010 at 13:11Izo, znalezieniem błędu nie ma się co chwalić, chyba że padnie wprost takie pytanie. Rozumiem, że przekaz jest taki, że zrobiłaś tylko jeden błąd przez rok pracy, ale płynie za nim negatywna informacja, więc jak piszę w swojej książce nie podkładaj sobie sama nf3g. Inni są zwykle mniej liberalni w ocenie naszej osoby niż my sami.Możesz w LM przekazać informację, że pracodawca zatrudniając cię zyska pracownika ktf3ry szybko się uczy i tu podaj przykłady, ktf3re wymieniłaś w jednym zdaniu (oprf3cz błędu).List motywacyjny służy rozwianiu wątpliwości kandydata czy zaprosić go na rozmowę. Nie zastępuje więc rozmowy. A wątpliwości pojawiają się na linii oczekiwania stanowiska pracy CV kandydata. LM ma zmotywować czytającego do zaproszenia kandydata na rozmowę.[]Izabela Odpowiedź:Czerwiec 27th, 2010 at 18:29Bardzo Pani dziękuję za szybką odpowiedź.O tym błędzie napisałam by lepiej przedstawić swoją osobę (same zalety to przesada, każdy ma jakieś wady), faktycznie nie pomyślałam, że niesie to za sobą aż tak negatywną informację.[]
19.10.2015
nIWED4D7hfQ2
You really make it seem so easy with your panteetrsion but I find thistopic to be actually something which I think I would never understand.It seems too complex and extremely broad for me.I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | …  9 |  »


Dodaj komentarz:

Referencje
Referencje

Spotkanie szkoleniowo - integracyjne dla Ernst & Young

W dniach 01-04 lipca 2009 roku Grupa Tempo zorganizowała dla Ernst & Young spotkanie szkoleniowo-integracyjne dla 25 menedżerów i 5 kluczowych klientów firmy. Do zadań Grupy Tempo należała pełna organizacja wyjazdu wraz z elementami integracyjnymi (rejsy wyścigowymi motorówkami typu RIB, zwiedzanie zlotu największych żaglowców świata Tall Ships’ Races, dwie imprezy wieczorne) oraz obsługa fotograficzna (...) Organizatorzy wywiązali się z zadania znakomicie, co dobitnie świadczy o ich doskonałych zdolnościach dopasowywania się do potrzeb klienta oraz o dobrym przygotowaniu organizacyjnym. Z przyjemnością polecamy outdoor'owe szkolenia Grupy Tempo innym odbiorcom.

czytaj więcej >>

Piotr Piela, Dyrektor Grupy Energetycznej Ernst & Young