Szukaj w Blogu

Blog

20.07.2010
Lekcja z Mundialu - sportowe rady dla menedżerów


Co łączy trenera zdobywającego doświadczenia przy bocznej linii boiska z managerem w korporacji? Jakich lekcji swoim kolegom w biznesie mogą udzielić Jose Murinho, Steven Gerrard czy Fabio Capello?

Najprostsza lekcja płynąca z piłki nożnej, to ta podkreślająca kluczową rolę managerów w motywowaniu indywidualności oraz budowaniu pracy grupowej. Niby oczywiste, jednak zdaje się, że biznes jeszcze jej nie przyswoił. Bo z jakich innych powodów organizacje nadal awansują świetnych specjalistów – ze sprzedaży, finansów czy innych pionów – na managerów, bez względu na to czy pasują do tej roli? Z jakiego innego powodu firmy wynagradzają kierowników za ich indywidualne działania, zamiast za efekty ich zespołów?

Złote rady z boiska, które warto przypomnieć organizacjom:

  1. Zarządzanie samo w sobie jest pracą na pełny etat. Umiejętności managerskie i doświadczenie funkcyjne czy branżowe to dwie zasadniczo odmienne kwestie. I te pierwsze są znacznie ważniejsze.
  2. Talent zależy od kontekstu i nic nie wnosi do zespołu czy organizacji jeśli zostanie wykorzystany w nieodpowiednim otoczeniu czy projekcie.
  3. Styl zarządzania musi być dopasowany do każdego człowieka. Opiekuńczy i troskliwy czy zastraszający tyran? Każdy szef ma swoją orkiestrę, a każdy muzyk potrzebuje innego szefa.
  4. Zarządzający są stale widoczni i zawsze dostępni. Oceniają i są oceniani.
  5. Managerowie powinni budować wiarę w siebie. Wierząc w swoich ludzi zaszczepiają w nich wiarę w siebie i popychają do zadań dotąd nieosiągalnych.

Więcej lekcji udzieli David Bolchover

Kogo przypomina Wasz szef? Tańczy z radości po Waszych sukcesach? Dyryguje zza bocznej linii udzielając wskazówek? Dyskutuje z sędzią w Waszym imieniu?

3 komentarz:
23.04.2011
XMfFuhSUrmakhQipss
aWltXY iezzcrlufoqa
15.04.2011
lrCFCCSHUuC
That's the best anwser of all time! JMHO
22.07.2010
joe
mój szef jest luzakiem i za to go kocham
Dodaj komentarz:

Referencje
Referencje

Rekrutacja dla Alfa Laval

Alfa Laval współpracuje z Grupą Tempo w zakresie prowadzenia procesów rekrutacji i selekcji od 2011 roku. (...) W toku realizacji prac, Grupa Tempo dała się poznać, jako sumienny i zaangażowany w projekt partner. (...) Z chęcią dzieliła się informacjami pochodzącymi z rynku oraz proponowała nowe rozwiązania, jeśli specyfika rynku ich wymagała. Na szczególną uwagę zasługuje etap przygotowania do realizacji procesu rekrutacji (...) używane były nowatorskie narzędzia diagnostyczne, które dopełniły obraz kompetencji poszukiwanej osoby. Doświadczenie, wiedza i sumienne działania Konsultantów Grupy Tempo pozwoliły na skuteczne zakończenie prowadzonych procesów rekrutacyjnych. (...)

czytaj więcej>>

Jolanta Wilczyńska, Dyrektor Personalny Europa Centralna i Wschodnia